ניתוח עפעפיים: השיטות, ההכנה לניתוח, ההחלמה והעלות

שתפ/י את המאמר:
Facebook
Twitter
WhatsApp
תוכן עניינים

ניתוח הרמת עפעפיים הוא הליך גם קוסמטי וגם רפואי. מהפן הקוסמטי, ניתוח עפעפיים עוזר ביצירת מראה עירני וצעיר יותר, ומהפן הרפואי הניתוח עוזר בהרחבת שדה הראייה במקרה של עפעף שמוט שחוסם את שדה הראייה, גם אם באופן חלקי. כשיש הצדקה רפואית לניתוח, אפשר לממן אותו דרך ביטוחי בריאות שונים ואפילו דרך הביטוחים המשלימים בקופות החולים. ניתוח עפעפיים נחשב להליך פשוט יחסית, ברוב המקרים הוא נמשך עד כשעה ומבוצע בהרדמה מקומית עם טשטוש. בחלק מהמקרים ניתוח הרמת עפעפיים יבוצע בהרדמה מלאה. 

מה המטרה בניתוח הרמת עפעפיים

העור באזור העפעפיים הוא עדין ודקיק, והשפעת תהליך הזדקנות העור ניכרת בו הרבה יותר מהר וחזק מאזורים אחרים בגוף. רפיון העור באזור העפעפיים יכול להביא לעפעפיים שמוטים שמגבילים את טווח הראייה וחוסמים חלקית את שדה הראייה. במקרים של עפעף שמוט שמפריע לראייה, רופא עיניים יספק הצדקה רפואית לניתוח עפעפיים שיהיה פונקציונלי ואסתטי כאחד. במהלך הניתוח, מתבצעים חתכים באזור נסתר בקפלי העין ודרכם המנתח מסיר עודפי שומן ועור באזור. לאחר מכן החתכים נתפרים בחוטים מתמוססים מעצמם. 

מתי ניתוח עפעפיים יכול לעזור

ניתוח להרמת העפעפיים מתחלק לשני אזורים שונים, עפעפיים עליונים ועפעפיים תחתונים. ניתן לבצע את הניתוח באזור אחד בו בשניהם יחד באותו הליך, הכל תלוי במה שאתם רוצים לתקן. 

ניתוח בלפרופלסטיה: ניתוח עפעפיים זה הוא הליך קוסמטי להסרת עודפי עור באזור העפעף שנקראים דרמטוכלזיס. עודפי העור הללו יכולים להימצא בעפעפיים העליונות והתחתונות. כשעודפי העור מפריעים לראות, ניתוח עפעפיים מסוג זה יכול להיחשב כניתוח רפואי ולהיות מכוסה על ידי ביטוחים משלימים או פרטיים. 

צניחת עפעפיים: מצב זה שנקרא פטוזיס, הוא מצב שבו העפעף העליון נופל ומכסה את העין באופן חלקי. מצב כזה מגביל מאוד את שדה הראייה ומצריך ניתוח הרמת עפעפיים. משום שמדובר בהגבלת שדה הראייה ולא בהליך קוסמטי למראה צעיר, הוא מכוסה על ידי קופות החולים ברוב המקרים. 

אנטרופיון ואקטרופיון: בשני ניתוחים אלה מטפלים במצב שבו שולי העפעף מסתובבים פנימה או החוצה ומפריעים על ידי יצירת גירוי בעין או בעפעף. התופעה הזו נגרמת עקב מנח לא תקין של העין. בניתוח מחזירים את העפעף למנח תקין בהתאם למצב הרפואי של המטופל או המטופלת.

באילו מצבים ניתוח עפעפיים לא מתאים?

ניתוח עפעפיים הוא לא ניתוח להרמת גבות, אבל ניתן לשלב בין שני ההליכים בניתוח אחד. ניתוח הרמת עפעפיים הוא לא התשובה למי שרוצה להעלים כהויות כמו עיגולים שחורים מסביב לעיניים או שקיות מתחת לעיניים, או מי שמעוניין במתיחה של האזור להעלמת קמטים. לצרכים אלה יש הליכים אחרים שאפשר למצוא עליהם מידע גם כאן אצלנו באתר. בנוסף, מי שסובל או סובלת מיובש כרוני בעין, דלקות חוזרות בעיניים, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס ומחלות שפוגעות בעצב הראייה כמו גלאוקומה לא יכולים לעבור ניתוח עפעפיים.

הכנות לקראת הניתוח

לפני ניתוח עפעפיים, חשוב שתגיעו לפגישת ייעוץ במרפאה עם הרופא המנתח. חשוב אמרנו? הכרחי! במהלך הפגישה תוכלו להעלות את כל הציפיות שלכם מהניתוח, החששות שלכם, לשאול כל שאלה לקראת ההליך ולבקש כל הבהרה. ממש אל תחשבו שיש דבר כזה שאלות מיותרות או טיפשיות – זה הגוף שלכם ואתם צריכים להגיע לניתוח כשהכל ברור ומובן לכם. 

ניתוח עפעפיים

הרופא המנתח יערוך בדיקה של העין ויבחן את התנועתיות של העפעפיים, איכות העור באזור העפעפיים והיקף הרפיון שלו, ואת שכבת השומן שבעפעפיים. באופן הזה הרופא מחליט באיזו טכניקה להשתמש ומה השיטה שיש לנהוג בה כדי להשיג את התוצר הרצוי. לפני הניתוח ינחו אתכם להימנע משימוש במדללי דם כדוגמת אספירין, תוספי מזון או ויטמינים, וכן להימנע מעישון לפני ואחרי הניתוח, הזמן המדויק יינתן לכם על ידי הרופא או צוות המרפאה. 

מהלך ניתוח עפעפיים

מהלך ניתוח עפעפיים

ניתוח עפעפיים הוא הליך כירורגי שנחשב פשוט ומהיר. ברוב המקרים הניתוח נמשך עד שעה, ולרוב הוא יתבצע בשעות הבוקר המוקדמות. הרופא יסמן את החתכים שיבצע במהלך הניתוח על העפעפיים שלכם. ברוב המקרים, ניתוח עפעפיים יתבצע באמצעות הזרקת הרדמה מקומית ומתן חומר מטשטש למטופל. אם מדובר בהרדמה מלאה קודם כל יינתן חומר ההרדמה, ולאחר מכן הרופא יתחיל בניתוח. לאחר ההרדמה או הטשטוש הרופא מבצע את החתכים באזורים שסימן קודם לכן, כך שרקמת הצלקת לאחר ההחלמה תהיה מוסתרת על ידי הקפלים הטבעיים של העין.  

החלמה והתאוששות מניתוח עפעפיים

ברוב המקרים תשוחררו הביתה זמן קצר לאחר הניתוח, אך אם יש חשש לסיבוכים, המנתח יכול להחליט להשאיר אתכם להשגחה קצרה באשפוז. אל תיבהלו אם אתם חווים בצקות, נפיחות ושטפי דם באזור המנותח לאחר הניתוח, זה לגמרי נורמלי. כל התופעות שהזכרנו לרוב יעברו לאחר כשבוע. את התוצאות הסופיות של ניתוח עפעפיים או ניתוח הרמת עפעפיים ניתן לראות לאחר חודש וחצי עד חודשיים, כשכל הנפיחות יורדת. בזמן ההחלמה חשוב להימנע מהרכבת עדשות מגע, חשיפה לשמש ופעילות גופנית בשבועיים הראשונים שלאחר הניתוח. ברוב המקרים, תוכלו לחזור לעבוד כבר לאחר שבוע מהניתוח. יש שממליצים לאכול יותר חלבונים ולהפחית נתרן לאחר ניתוח עפעפיים כדי לעזור להחלמה מהירה יותר של אזור הניתוח. ייתכן שתסבלו מיובש בעיניים ולכן כדאי לדאוג שיהיו בבית טיפות עיניים לזמן שאחרי הניתוח. 

הרמת עפעפיים ללא ניתוח

הטכנולוגיה המתקדמת של ימינו מביאה לנו אפשרויות של הרמת עפעפיים ללא ניתוח באמצעות שלוש טכניקות עיקריות:

  • שימוש בגלי אולטרה סאונד שתוצאותיו נשמרות זמן רב יחסית, הליך שמאפשר גם הרמת גבות והפחתת שקיות מתחת לעיניים. 
  • שימוש בגלים אלקטרו מגנטיים שעוזר בצמצום קמטוטים באזור העפעפיים. 
  • שימוש בגלי רדיו בסדרת של שישה טיפולים שגורמת להתחדשות העור באזור העפעפיים ועוזר להילחם בתהליך ההזדקנות הטבעי שלו. 
 

מחיר ניתוח עפעפיים

לפני ואחרי ניתוח עפעפיים

הרמת של עפעפיים תחתונים או עליונים תעלה בין 7,000 שקלים לבין 12,000 שקלים, בעוד שניתוח בשני האזורים מתחיל מ-10,000 שקלים ויכול לטפס עד ל-15,000 שקלים. החדשות הטובות הן שבהרבה מקרים ישנה הצדקה רפואית לבצע ניתוח הרמת עפעפיים, ובמקרה כזה, ישנה השתתפות של קופות החולים השונות או ביטוחים פרטיים שיהפכו את ההוצאה למשתלמת במיוחד. 

ניתוח עפעפיים - שאלות ותשובות

ניתוחי עפעפיים מתבצעים על ידי פלסטיקאים של העין, והם נקראים אוקולופלסטיקאים. אוקופלסטיקאים הם רופאים מומחים ברפואת עיניים משולבת עם התמחות כירורגית. אוקופלסטיקאים עוברים מסלול של התמחות ברפואת עיניים, ולאחר מכן ממשיכים בהתמחות כירורגית של כשלוש שנים. במצב של צורך רפואי, יש להגיע עם חוות דעת של רופא עיניים.

ניתוח עפעפיים נעשה לרוב לגברים ולנשים מעל גיל 32. רק במקרים נדירים אפשר לעבור את הניתוח בגיל צעיר יותר, כשהמצב חמור. לרוב מדובר באבחנה של פטוזיס, צניחת עפעפיים.

בהחלט כן, יש גמישות מלאה בניתוח הרמת עפעפיים. באופן כללי כל ניתוח עפעפיים ניתן לעשות בעין אחת או בשתיהן, בעפעפיים העליונים בלבד, בעפעפיים התחתונים בלבד, או בשניהם יחדיו. ההחלטה תתבצע לאחר אבחנת המצב על ידי הרופא המנתח.

הרמת של עפעפיים תחתונים או עליונים נעה בין 7,000 שקלים לבין 12,000 שקלים. ניתוח בשני האזורים במקביל יעלה בין 10,000 שקלים ל-15,000 שקלים. ייתכנו הצעות נמוכות או גבוהות יותר, אך זה הטווח הנהוג. במקרים של הצדקה רפואית לניתוח הרמת עפעפיים, יש השתתפות של קופות החולים או הביטוחים הפרטיים.

שתפ/י את המאמר:
Facebook
Twitter
WhatsApp
מתעניינים בטיפול?

כל מה שצריך זה רק להשאיר לנו כמה פרטים קטנים, כדי שיהיה קל למצוא אותך ולתת לך את המידע המלא הכי מהר שאפשר, ללא כל התחייבות מצידך