ניתוח אוזניים: מתי אפשר לעשות ניתוח הצמדת אוזניים ולמי זה מומלץ

שתפ/י את המאמר:
Facebook
Twitter
WhatsApp
תוכן עניינים

אוזניים בולטות יוצרות מראה ייחודי, אבל לא כולם מרוצים ממנו משום שהוא מוביל כבר מגיל צעיר להקנטות מילדים אחרים. יש דרכים שונות ויצירתיות להסתיר או להסוות אוזניים בולטות, בעיקר לנשים בעזרת שיער ארוך. אולם בזמן שיעורי ספורט ולאחר מכן במהלך השירות הצבאי, כבר לא ניתן להשתמש בשיער כהסוואה. השלב הזה יוצר נקודת מפנה, אצל נשים בעיקר, אך גם אצל גברים שטיפחו רעמה מפוארת כדי להסתיר אוזניים בולטות. את הבעיה הזו ניתן לפתור בעזרת ניתוח אוזניים שנקרא גם ניתוח הצמדת אוזניים. 

הצמדת אוזניים בניתוח

למה האוזניים ״מתרחקות״ מהראש?

יש שלושה גורמים עיקריים להיווצרות אוזניים בולטות:

  • סחוס עודף באזור תעלת האוזן
  • מחסור בקפל בסחוס שבאפרכסת האוזן
  • שילוב של שניהם

במצב של עיוות אוזניים אצל ילדים, לעיתים ניתן סד לאוזן מיד לאחר הלידה והוא עוזר בעיצוב האוזן כיוון שבשלב הזה, הסחוס עדיין רך. מדובר בהליך יחסית חדש והתזמון בשימוש בו משמעותי וחייב להתבצע לפני השבוע השני לחיי התינוק. שימוש נכון בהליך הזה יכול לייתר בהמשך ניתוח אוזניים לילדים. במהלך הטיפול יוצרים תבנית רכה מסיליקון שמותאמת באופן ייחודי לתיקון העיוות שעימו נולד התינוק, והלבשת התבנית הזאת על האוזן. התבנית הזו מעודדת את הסחוס להתעצב מחדש בהתאם לצורה התקינה. מדובר בהליך שעדיין לא נכנס לסל הבריאות, וככזה עלותו גבוהה. אולם הליך מסוג זה יכול למנוע פגיעה בתפיסה העצמית של הילד בעתיד ופנייה לניתוח פלסטי בגיל מבוגר יותר. 

מתי צריך ניתוח הצמדת אוזניים

ניתוח הצמדת אוזניים, שנקרא ניתוח אוטופלסטי בלועזית, הוא ניתוח פלסטי שנועד לתקן אוזניים בולטות מסיבות אסתטיות. המשמעות היא שאין לניתוח הזה משמעות מבחינה רפואית, אלא אך ורק מבחינת המראה והתפיסה העצמית של המנותחים. ניתוח אוזניים הוא הליך בטוח שניתן לעבור כבר בגיל צעיר. הצעד הזה יכול לסייע בבניית ביטחון עצמי גבוה יותר, שכן הוא מונע מילדים שסובלים מאוזניים בולטות שנים של הקנטות ועלבונות שיכולים להטיל כתם של ממש על התפיסה העצמית. 

ניתוח הצמדת אוזניים לילדים

האוזניים ממשיכות להתפתח מספר שנים לאחר הלידה, ולכן חשוב להקפיד שהאוזניים אכן הגיעו לפחות ל-90% מגודלן, מה שקורה סביב גיל 5 עד 6. חשוב להיות במעקב מול רופא הילדים שאכן האוזניים בשלב המתקדם ביותר של התפתחותן לפני שפונים להליך שכזה. רוב המנתחים ממליצים לעבור אותו מיד כשניתן ולפני הכניסה לבית הספר היסודי, כששכבת הגיל של הילדים כבר מפתחים מודעות עצמית ונטייה גבוהה יותר להקנטות כדי למנוע מהילד את הסבל הכרוך בלעג מצד בני גילו. עדיף לעשות זאת בחופש הגדול בין הגן לכיתה א׳, משום שהוא מספק את זמן ההחלמה האידאלי. 

רוב המנותחים הם ילדים ובני נוער עד גיל 15, אך ניתן לבצע ניתוח אוזניים גם בקרב מבוגרים – גברים ונשים כאחד. 

מהלך הניתוח – ההכנה ושיטות הטיפול

ניתוח הצמדת אוזניים הוא הליך כירורגי אסתטי, וככזה, יש חובה לערוך פגישת ייעוץ עם רופא מנתח. פגישת הייעוץ היא ההזדמנות שלך להעלות בפני הרופא את הציפיות שלך, התוצאה הרצויה, וגם את החששות. המנתח מצידו עורך סדרת בדיקות כדי לוודא התאמה לניתוח, באיזו שיטה או טכניקה ניתן לבצע את הניתוח במקרה האישי שלך, וייתן הוראות מדויקות בנוגע להכנה לניתוח. כחלק משלבי ההכנה לניתוח אוזניים יש לספר למנתח על ההיסטוריה הרפואית, רגישויות, אלרגיות, וכל תרופה שנעשה בה שימוש, כך שהרופא יידע בוודאות שהניתוח יעבור בהצלחה. 

הטכניקות והשיטות שנהוגות בניתוח משתנות בהתאם לתיקון שרוצים לעשות, אך הן עשויות להשתנות גם ממנתח למנתח על פי ניסיונו, הידע שלו והעדפותיו. 

ניתוח אוזניים

במקרה שבו האוזניים הבולטות נובעות מעודף סחוסי באזור תעלת השמע, יבצע המנתח חתך מזערי בחלק האחורי של האוזן ודרכו יוסרו עודפי הסחוס ויתבצעו התפרים להצמדת האוזניים. ברוב המקרים מדובר בתפרים נמסים שאין צורך להסיר. שיטת חיתוך הסחוס היא אפקטיבית כיוון שמסלקים את הגורם שמונע מהאוזניים להיצמד לראש, אך יש לה סיכון גדול יותר לזיהומים ואפילו לנמק במקרים חריגים במיוחד. 

שיטה יותר מתונה היא שיטה של חתכים בסחוס. בשיטה הזו המטרה היא להחליש את הסחוס שמקשה על הצמדת האוזניים על ידי ביצוע חתכים זעירים לאורכו, ומאפשרת גמישות מספקת כדי שניתן יהיה להצמיד את האוזניים. כיוון שלא מתבצע חיתוך של הסחוס וסילוקו, התוצאות עלולות להיות פחות משמעותיות בהשוואה לשיטת החיתוך שהזכרנו קודם לכן, אך הסיכוי לזיהומים ולנמק יורד משמעותית. 

השיטה השלישית היא של שיוף הסחוס העודף שיוצר גמישות שמאפשרת הצמדת של האוזניים במראה טבעי. 

החלמה והתאוששות מניתוח הצמדת אוזניים

כשמנתחים ילדים קטנים, ניתוח אוזניים מתבצע בהרדמה מלאה, אך ברוב המקרים האחרים במבוגרים הרדמה מקומית מספיקה. ההליך נמשך בין שעה לשעתיים בדרך כלל, כתלות בחומרת המקרה. לאחר הניתוח תועברו להתאוששות עם אוזניים חבושות סביב הראש. ברוב המקרים אין צורך באשפוז ותשוחררו הביתה להמשך החלמה. בשבוע ההחלמה הביתית ייתכנו כאבים באוזן שניתן להקל עליהם באמצעות משככי כאבים במרשם שיינתן לכם. במהלך השבוע-שבועיים שלאחר מכן יוחלפו התחבושות בתחבושות קלות יותר והתפרים להצמדת האוזניים יוסרו. תוצאות הניתוח נשארות קבועות לאורך זמן ממושך, אך ייתכנו שינויים קלים במשך יותר משנה לאחר ניתוח הצמדת אוזניים, בין היתר בגלל החלמת הצלקות. 

האם ניתוח להצמדת אוזניים עלול לסכן שמיעה?

כדי לצמצמם את הסיכונים לאחר הניתוח, מומלץ להימנע מפעילות גופנית כחודש לאחר ניתוח אוזניים. ככלל, ניתוח להצמדת אוזניים נחשב בטוח ובעל מעט סיכונים שמתרחשים לעיתים נדירות בלבד. בין הסיכונים הנדירים נמצאים הצמדת יתר של האוזניים, התרופפות התפרים שעלולה לפגוע בתוצאות הניתוח, דלקת בסחוס, זיהומים ושטפי דם.

לא מעט הורים, וגם מנותחים עצמם, חוששים שניתוח אוזניים עלול לסכן את השמיעה. אולם הניתוח מתמקד באפרכסת האוזן וכלל לא נוגע באוזן הפנימית, ששם נמצא מנגנון השמיעה. לכן, ניתוח אוזניים לא יכול לפגוע באיכות השמיעה, גם לא לשפר אותה, ובכלל לא לשנותה. הדבר היחיד שהניתוח עושה זה שינוי אסתטי חיצוני. 

כמה עולה לעשות ניתוח אוזניים?

מחיר ניתוח הצמדת אוזניים מתחיל בכ-10,000 שקלים, והעלויות יכולות לטפס עד 20,000 שקלים. עלות ניתוח אוזניים תלויה בהיקף הניתוח, הוותק של המנתח, המרפאה, ומשתנים נוספים. ההשפעה של ניתוח הצמדת אוזניים או תיקון אוזניים בולטות היא לא רק אסתטית, אלא מתלוות אליה השפעות פסיכולוגיות משמעותיות שיכולות לשנות לחלוטין את התפיסה העצמית והביטחון העצמי, שהם גורמים קריטיים בהתפתחות בכל תחום בחיים. כמובן שניתוח להצמדת אוזניים הוא לא פתרון קסם לכל הבעיות בחיים, אך הוא עשוי לעזור ולמנוע קשיים מסוג זה אם נעשה בגיל צעיר.

 

שתפ/י את המאמר:
Facebook
Twitter
WhatsApp
מתעניינים בטיפול?

כל מה שצריך זה רק להשאיר לנו כמה פרטים קטנים, כדי שיהיה קל למצוא אותך ולתת לך את המידע המלא הכי מהר שאפשר, ללא כל התחייבות מצידך