עקירה כירורגית: מה זה, מתי נדרשת וכמה עולה?

שתפ/י את המאמר:
Facebook
Twitter
WhatsApp
תוכן עניינים

מהי עקירה כירורגית?

עקירה כירורגית היא הליך כירורגי להסרת שן. עקירה כירורגית נדרשת במקרים שבהם השן אינה יכולה להיעקר באופן פשוט באמצעות מספריים, כגון במקרים הבאים:

 • שן שבורה או פגומה קשות
 • שן שנמצאת במקום שבו אין מספיק מקום כדי להוציאה
 • שן שבה יש דלקת חמורה
 • שן שבה יש זיהום
 • שן שבה יש גידול
 

עקירה כירורגית מתבצעת בהרדמה מקומית, כך שהמטופל אינו מרגיש כאב במהלך ההליך. ההליך עצמו אורך מספר דקות, והוא כולל את השלבים הבאים:

 1. רופא השיניים מבצע חתך בחניכיים כדי לחשוף את השן.
 2. רופא השיניים משתמש בכלים מיוחדים כדי להסיר את השן מהלסת.
 3. רופא השיניים סוגר את החתך בחניכיים.
 

לאחר עקירה כירורגית, המטופל עשוי לחוות דימום, נפיחות וכאב באזור הניתוח. רופא השיניים ייתן למטופל הוראות כיצד לטפל באזור הניתוח לאחר העקירה.

עקירה כירורגית היא הליך כירורגי להסרת שן. עקירה כירורגית נדרשת במקרים שבהם השן אינה יכולה להיעקר באופן פשוט באמצעות מספריים. ההליך עצמו אורך מספר דקות, והוא מתבצע בהרדמה מקומית. לאחר עקירה כירורגית, המטופל עשוי לחוות דימום, נפיחות וכאב באזור הניתוח.

סוגי עקירות כירורגיות

ישנם מספר סוגים של עקירות כירורגיות, בהתאם למיקום, למצב השן ולגורמים אחרים.

 • עקירה פשוטה: עקירה פשוטה היא העקירה הנפוצה ביותר. היא מתבצעת בשיניים שאינן שבורות או פגום קשות, ואשר ממוקמות כך שניתן להן מקום להיעקר בקלות.
 • עקירה מורכבת: עקירה מורכבת היא עקירה שבה השן אינה יכולה להיעקר באופן פשוט. במקרים אלה, ייתכן שיהיה צורך להשתמש בכלים כירורגיים כדי להסיר את השן מהלסת. דוגמאות לעקירות מורכבות כוללות:
  * עקירה של שן שבורה או פגומה קשות
  * עקירה של שן שנמצאת במקום שבו אין מספיק מקום כדי להוציאה
  * עקירה של שן שבה יש דלקת חמורה
  * עקירה של שן שבה יש זיהום
  * עקירה של שן שבה יש גידול
 • עקירה של שן בינה: שן בינה היא שן טוחנת שנמצאת בחלק האחורי של הפה. שן בינה יכולה להיות ממוקמת בצורה שמונעת ממנה לצאת באופן מלא, מה שעלול לגרום לבעיות כמו עששת, דלקת חניכיים ופגיעה בשיניים הסמוכות. במקרים אלה, ייתכן שיהיה צורך לעקור את שן הבינה.
 • עקירה תותבת: עקירה תותבת היא עקירה שבה השן מוחלפת בתותבת. טכנאי שיניים יבנה את התותבת בהתאם לשן החסרה.
 

ישנם מספר סוגים של עקירות כירורגיות, בהתאם למיקום, למצב השן ולגורמים אחרים. רופא השיניים יבחר את סוג העקירה המתאים ביותר עבור המטופל, בהתבסס על הנסיבות הספציפיות.

מתי נדרשת עקירה כירורגית?

עקירה כירורגית נדרשת במקרים שבהם השן אינה יכולה להיעקר באופן פשוט באמצעות מספריים. הסיבות הנפוצות לעקירה כירורגית כוללות:

 • שן שבורה או פגומה קשות: שן שבורה או פגומה קשות עלולה לגרום לכאב, זיהום וסיבוכים אחרים. במקרים אלה, ייתכן שיהיה צורך לעקור את השן כדי למנוע את התפשטות הבעיה.
 • שן שנמצאת במקום שבו אין מספיק מקום כדי להוציאה: שן שנמצאת במקום שבו אין מספיק מקום כדי להוציאה עלולה להיות ממוקמת בצורה שמונעת ממנה לצאת באופן מלא. במקרים אלה, ייתכן שיהיה צורך לעקור את השן כדי למנוע את התפשטות הבעיה.
 • שן שבה יש דלקת חמורה: דלקת חמורה בשן עלולה להוביל לזיהום, שעלול לגרום לכאב, חום ובעיות אחרות. במקרים אלה, ייתכן שיהיה צורך לעקור את השן כדי לטפל בזיהום.
 • שן שבה יש זיהום: זיהום בשן עלול לגרום לכאב, חום ובעיות אחרות. במקרים אלה, ייתכן שיהיה צורך לעקור את השן כדי לטפל בזיהום.
 • שן שבה יש גידול: גידול בשן עלול להיות שפיר או ממאיר. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך לעקור את השן כדי להסיר את הגידול.
 

בנוסף לנסיבות אלה, ייתכן שיהיה צורך לעקור שן מסיבות אסתטיות, כגון במקרה של שן שבורה או פגומה קשות.

עקירה כירורגית נדרשת במקרים שבהם השן אינה יכולה להיעקר באופן פשוט באמצעות מספריים. הסיבות הנפוצות לעקירה כירורגית כוללות שן שבורה או פגומה קשות, שן שנמצאת במקום שבו אין מספיק מקום כדי להוציאה, שן שבה יש דלקת חמורה, שן שבה יש זיהום ושן שבה יש גידול.

ההליך עצמו

ההליך עצמו של עקירה כירורגית כולל את השלבים הבאים:

 1. הרדמה מקומית: רופא השיניים ירדים את האזור בו תתבצע העקירה באמצעות זריקה של חומר הרדמה.
 2. חתך בחניכיים: רופא השיניים יבצע חתך בחניכיים כדי לחשוף את השן.
 3. הסרת השן: רופא השיניים ישתמש בכלים מיוחדים כדי להסיר את השן מהלסת.
 4. תפירת החתך בחניכיים: רופא השיניים יסגור את החתך בחניכיים באמצעות תפרים.
 

הכנה לעקירה

לפני עקירה כירורגית, רופא השיניים ייתן למטופל הוראות הכנה. ההוראות עשויות לכלול את הדברים הבאים:

 • הפסקת נטילת תרופות מסוימות: תרופות מסוימות, כגון נוגדי קרישה, עלולות להגביר את הדימום לאחר העקירה. רופא השיניים עשוי לבקש מהמטופל להפסיק ליטול תרופות אלה לפני העקירה.
 • הימנעות מאכילה או שתייה לפני העקירה: המטופל אמור להימנע מאכילה או שתייה במשך כמה שעות לפני העקירה.
 • התייבשות הפה: המטופל אמור להקפיד על התייבשות הפה לפני העקירה. ניתן לעשות זאת על ידי צחצוח השיניים, שימוש בחוט דנטלי ושטיפה עם מי פה.
 

ביצוע העקירה

ההליך עצמו של עקירה כירורגית אורך מספר דקות. לאחר העקירה, רופא השיניים ייתן למטופל הוראות טיפול לאחר העקירה.

טיפול לאחר העקירה

לאחר עקירה כירורגית, המטופל עשוי לחוות דימום, נפיחות וכאב באזור הניתוח. רופא השיניים ייתן למטופל הוראות טיפול לאחר העקירה. ההוראות עשויות לכלול את הדברים הבאים:

 • הפסקת הדימום: המטופל אמור להקפיד על הפסקת הדימום לאחר העקירה. ניתן לעשות זאת על ידי הנחת חתיכת בד לחה על האזור למשך 30 דקות. אם הדימום אינו מפסיק, המטופל צריך לפנות לרופא השיניים.
 • טיפול בנפיחות: הנפיחות באזור הניתוח היא תגובה טבעית. ניתן להקל על הנפיחות באמצעות קרח, משככי כאבים ותרופות אנטי-היסטמיניות.
 • טיפול בכאב: המטופל עשוי לחוות כאב באזור הניתוח. ניתן לטפל בכאב באמצעות משככי כאבים ללא מרשם או מרשם.
 • היגיינה: המטופל צריך להקפיד על היגיינה פה טובה לאחר העקירה. ניתן לעשות זאת על ידי צחצוח השיניים, שימוש בחוט דנטלי ושטיפה עם מי פה.
 

ההליך עצמו של עקירה כירורגית אורך מספר דקות. לאחר העקירה, המטופל עשוי לחוות דימום, נפיחות וכאב באזור הניתוח. רופא השיניים ייתן למטופל הוראות טיפול לאחר העקירה.

סיבוכים אפשריים בעקירה כירורגית

עקירה כירורגית היא הליך כירורגי בטוח, אך כמו כל הליך כירורגי, קיימים סיכונים וסיבוכים אפשריים. הסיבוכים הנפוצים ביותר בעקירה כירורגית כוללים:

 • דימום: דימום הוא סיבוך נפוץ בעקירות כירורגיות. דימום מוגבר יכול להתרחש אם השן מוסרת בצורה לא נכונה, אם יש פגיעה בכלי דם באזור או אם המטופל נוטל תרופות שעלולות לדלל את הדם.
 • זיהום: זיהום הוא סיבוך נדיר בעקירות כירורגיות. זיהום יכול להתרחש אם השן מוסרת בצורה לא נקייה, אם המטופל אינו מקפיד על היגיינה פה טובה לאחר העקירה או אם המטופל סובל ממערכת חיסונית חלשה.
 • נזק לעצם: נזק לעצם הוא סיבוך נדיר בעקירות כירורגיות. נזק לעצם יכול להתרחש אם השן מוסרת בצורה לא נכונה או אם יש פגיעה בעצם במהלך הניתוח.
 • נזק לרקמות רכות: נזק לרקמות רכות הוא סיבוך נדיר בעקירות כירורגיות. נזק לרקמות רכות יכול להתרחש אם השן מוסרת בצורה לא נכונה או אם יש פגיעה ברקמות רכות במהלך הניתוח.
 

דימום

דימום הוא סיבוך נפוץ בעקירות כירורגיות. דימום מוגבר יכול להתרחש אם השן מוסרת בצורה לא נכונה, אם יש פגיעה בכלי דם באזור או אם המטופל נוטל תרופות שעלולות לדלל את הדם.

כדי להפחית את הסיכון לדימום, רופא השיניים יסגור את החתך בחניכיים באמצעות תפרים. המטופל אמור להקפיד על פסקת הדימום לאחר העקירה. ניתן לעשות זאת על ידי הנחת חתיכת בד לחה על האזור למשך 30 דקות. אם הדימום אינו מפסיק, המטופל צריך לפנות לרופא השיניים.

זיהום

זיהום הוא סיבוך נדיר בעקירות כירורגיות. זיהום יכול להתרחש אם השן מוסרת בצורה לא נקייה, אם המטופל אינו מקפיד על היגיינה פה טובה לאחר העקירה או אם המטופל סובל ממערכת חיסונית חלשה.

תסמינים של זיהום כוללים נפיחות, כאב, חום, ריח רע מהפה או הפרשה מוגברת מהאזור הפגוע. אם המטופל חווה תסמינים אלה, הוא צריך לפנות לרופא השיניים.

נזק לעצם

נזק לעצם הוא סיבוך נדיר בעקירות כירורגיות. נזק לעצם יכול להתרחש אם השן מוסרת בצורה לא נכונה או אם יש פגיעה בעצם במהלך הניתוח.

תסמינים של נזק לעצם כוללים כאב, נפיחות וחוסר יציבות של השיניים הסמוכות. אם המטופל חווה תסמינים אלה, הוא צריך לפנות לרופא השיניים.

נזק לרקמות רכות

נזק לרקמות רכות הוא סיבוך נדיר בעקירות כירורגיות. נזק לרקמות רכות יכול להתרחש אם השן מוסרת בצורה לא נכונה או אם יש פגיעה ברקמות רכות במהלך הניתוח.

תסמינים של נזק לרקמות רכות כוללים כאב, נפיחות וחוסר נוחות בעת לעיסה. אם המטופל חווה תסמינים אלה, הוא צריך לפנות לרופא השיניים.

כיצד להפחית את הסיכון לסיבוכים

ניתן להפחית את הסיכון לסיבוכים בעקירות כירורגיות על ידי:

 • בחירת רופא שיניים מנוסה: רופא שיניים מנוסה הוא זה שיש לו הכשרה וניסיון בביצוע עקירות כירורגיות.
 • הכנה נכונה לעקירה: רופא השיניים ייתן למטופל הוראות הכנה לפני העקירה. חשוב להקפיד על ההוראות כדי להפחית את הסיכון לסיבוכים.
 • הקפדה על הוראות הטיפול לאחר העקירה: רופא השיניים ייתן למטופל הוראות טיפול לאחר העקירה. חשוב להקפיד על ההוראות כדי לאפשר לחתך בחניכיים להחלים ולמנוע סיבוכים.
 

עקירה כירורגית היא הליך כירורגי בטוח, אך כמו כל הליך כירורגי, קיימים סיכונים וסיבוכים אפשריים. ניתן להפחית את הסיכון לסיבוכים על ידי בחירת רופא שיניים מנוסה, הכנה נכונה לעקירה והקפדה על הוראות הטיפול לאחר העקירה.

כיצד להתכונן לעקירה כירורגית

הכנה נכונה לעקירה כירורגית יכולה לעזור להפחית את הסיכון לסיבוכים. לפני העקירה, רופא השיניים ייתן למטופל הוראות הכנה. ההוראות עשויות לכלול את הדברים הבאים:

הפסקת נטילת תרופות מסוימות: תרופות מסוימות, כגון נוגדי קרישה, עלולות להגביר את הדימום לאחר העקירה. רופא השיניים עשוי לבקש מהמטופל להפסיק ליטול תרופות אלה לפני העקירה.
הימנעות מאכילה או שתייה לפני העקירה: המטופל אמור להימנע מאכילה או שתייה במשך כמה שעות לפני העקירה.
התייבשות הפה: המטופל אמור להקפיד על התייבשות הפה לפני העקירה. ניתן לעשות זאת על ידי צחצוח השיניים, שימוש בחוט דנטלי ושטיפה עם מי פה.

מה לאכול לפני העקירה?

ביום העקירה, המטופל אמור להימנע מאכילה או שתייה במשך ארבע שעות לפני העקירה. אם המטופל חווה רעב או צמא, הוא יכול לשתות נוזלים צלולים, כגון מים או מיץ ללא חתיכות פרי.

מה לעשות לאחר עקירה כירורגית

לאחר עקירה כירורגית, המטופל עשוי לחוות דימום, נפיחות וכאב באזור הניתוח. חשוב להקפיד על ההוראות הבאות כדי לאפשר לחתך בחניכיים להחלים ולמנוע סיבוכים:

 • הפסקת הדימום: אם הדימום אינו מפסיק לאחר 30 דקות, יש ללחוץ על האזור עם חתיכת בד לחה למשך 30 דקות נוספות. אם הדימום עדיין אינו מפסיק, יש לפנות לרופא השיניים.
 • טיפול בנפיחות: הנפיחות באזור הניתוח היא תגובה טבעית. ניתן להקל על הנפיחות על ידי שימוש בקרח במשך 20 דקות בכל פעם, 4-6 פעמים ביום. ניתן גם ליטול משככי כאבים ללא מרשם, כגון אספירין או איבופרופן.
 • טיפול בכאב: ניתן ליטול משככי כאבים ללא מרשם, כגון אספירין או איבופרופן. אם הכאב חמור, ניתן ליטול משככי כאבים מרשם.
 • היגיינה: יש להימנע מצחצוח השיניים באזור הניתוח למשך 24 שעות לאחר העקירה. לאחר 24 שעות, יש לצחצח את השיניים בעדינות באזור הניתוח באמצעות מברשת שיניים רכה. יש להימנע משימוש בחוט דנטלי באזור הניתוח למשך 3-4 ימים לאחר העקירה.
 

טיפים נוספים לטיפול לאחר עקירה כירורגית:

 • הימנע מעישון ושתיית אלכוהול למשך שבוע לאחר העקירה.
 • הימנע מפעילות מאומצת למשך כמה ימים לאחר העקירה.
 • פנה לרופא השיניים אם אתה חווה דימום, נפיחות או כאב מוגבר.
 

הנה כמה טיפים ספציפיים לטיפול לאחר עקירה כירורגית של שן בינה:

 • כדי להקל על הכאב והנפיחות, ניתן להניח שקית קרח על הלחי מול האזור המנותח למשך 20 דקות בכל פעם, 4-6 פעמים ביום.
 • ניתן להשתמש במשככי כאבים ללא מרשם, כגון אספירין או איבופרופן, כדי להקל על הכאב.
 • יש להימנע מצחצוח השיניים באזור הניתוח למשך 24 שעות לאחר העקירה.
 • יש להימנע משימוש בחוט דנטלי באזור הניתוח למשך 3-4 ימים לאחר העקירה.
 • יש להימנע מאכילת מזונות קשים או פריכים למשך 2-3 ימים לאחר העקירה.
 • יש להקפיד על שתייה מרובה של נוזלים כדי למנוע התייבשות.
 

אם אתה חווה דימום, נפיחות או כאב מוגבר לאחר עקירה כירורגית, פנה לרופא השיניים בהקדם האפשרי.

עקירה כירורגית - שאלות ותשובות

עקירה כירורגית היא הליך כירורגי להסרת שן מהלסת. עקירה כירורגית נדרשת כאשר שן אינה יכולה להיעקר באופן פשוט באמצעות מספריים.

עקירה כירורגית נדרשת במקרים הבאים:

 • שן שבורה או פגומה קשות
 • שן שנמצאת במקום שבו אין מספיק מקום כדי להוציאה
 • שן שבה יש דלקת חמורה
 • שן שבה יש זיהום
 • שן שבה יש גידול

הסיבוכים האפשריים בעקירה כירורגית כוללים:

 • דימום
 • זיהום
 • נזק לעצם
 • נזק לרקמות רכות

המחיר של עקירה כירורגית משתנה בהתאם למספר גורמים, כולל:

 • מיקום השן
 • מורכבות העקירה
 • המיקום של רופא השיניים

מחיר עקירה כירורגית יכול להתחיל מ-500 ש"ח.

השלבים של עקירה כירורגית כוללים:

 1. הרדמה מקומית
 2. חתך בחניכיים
 3. הסרת השן
 4. תפירת החתך בחניכיים

הוראות הטיפול לאחר עקירה כירורגית כוללות:

 • הפסקת הדימום
 • טיפול בנפיחות
 • טיפול בכאב
 • היגיינה

טיפים לטיפול לאחר עקירה כירורגית כוללים:

 • הימנעות מעישון ושתיית אלכוהול
 • הימנעות מפעילות מאומצת
 • הקפדה על היגיינה פה טובה

כן, ישנן אפשרויות אחרות לעקירה כירורגית, כגון:

 • שחזורים דנטליים, כגון כתר או גשר, כדי לכסות את השן השבורה או הפגומה
 • טיפול שורש כדי להציל שן שאיננה בריאה לחלוטין
 • השתלת שיניים כדי להחליף שן חסרה

האפשרות הטובה ביותר תלויה במצב השן ובמצב הפה והלסת של המטופל.

שתפ/י את המאמר:
Facebook
Twitter
WhatsApp
מתעניינים בטיפול?

כל מה שצריך זה רק להשאיר לנו כמה פרטים קטנים, כדי שיהיה קל למצוא אותך ולתת לך את המידע המלא הכי מהר שאפשר, ללא כל התחייבות מצידך