הלבנת שיניים: בדרך לחיוך יפהפה

שתפ/י את המאמר:
Facebook
Twitter
WhatsApp
תוכן עניינים

מכירים את הרגע הזה שאתם רואים בחור או בחורה שנראים יפהפיים, ואז הם מחייכים וחושפים שיניים צהבהבות עד שכל הקסם נעלם? אם אתם הבחור או הבחורה האלה, יש לנו חדשות טובות עבורכם, והן שאפשר לשנות את זה על ידי הלבנת שיניים באופן מהיר ופשוט. 

מה גורם לשיניים שלנו להצהיב

אובדן דנטין: הסיבה הראשונה לכך שהשיניים מאבדות מהלובן הצחור שלהן במהלך החיים נעוצה בהזדקנות הדנטין שבשן. דנטין, או בעברית ״שינן״, הוא רקמה מסוידת של הגוף והוא מרכיב מרכזי בשיניים. 

שחיקת שכבת האמייל: סיבה נוספת שמצריכה הלבנת שיניים בשל הצהבתן היא שחיקת שכבת האמייל בשן. האמייל שהוא השכבה החיצונית שגם נקראת זגוגית השן, הוא חומר שקוף שדרכו רואים את הדנטין. הדנטין קובע את צבע השיניים שנראה דרך זגוגית השן. השילוב בין שחיקת האמייל לאובדן דנטין גורמים לשיניים שלנו לאבד מצבען היפה. האמייל הוא השכבה החיצונית והוא שקוף עם גוון לבן ועבה יחסית. ככל ששכבת האמייל, או זגוגית השן, נפגעת ונעשית דקה יותר, כך הדנטין, השכבה הפנימית יותר בשן, נחשפת והשיניים נראות כהות יותר, משום שזגוגית השן כבר לא מספקת את אפקט ההבהרה. מסיבה זו מומלץ להשתמש במוצרים שמספקים הגנה לאמייל השן ומחזקים אותו, כמו למשל משחת שיניים לחיזוק האמייל. בתהליך הלבנת שיניים מחדירים חומרי הלבנה דרך מרווחים קטנים באמייל אל הדנטין. חומרי ההלבנה מפרקים את חומרי הצבע שבו וכך נוצר אפקט ההבהרה.  

אורח החיים: בנוסף לאובדן דנטין ושחיקת האמייל כחלק מתהליך ההזדקנות, צבע השיניים מושפע כמובן מאורח חיים כזה או אחר שעלול לגרום להופעת כתמים על השיניים. הכתמים הללו הם אלה שגורמים לשן להיראות צהובה. כשאנחנו אומרים אורח חיים אנחנו מדברים על צריכת קפה גבוהה, עישון, צריכת מזון ומשקאות עם צבעי מאכל, כן, גם יין אדום. 

חיוך הוליוודי גם בתל אביב, בת ים, חיפה ואשדוד

פעם הליך הלבנת שיניים היה טיפול יקר מאוד שרק סלבס יכלו להרשות לעצמם כלכלית ולכן הוא זכה לכינוי חיוך הוליוודי. עם התקדמות הטכנולוגיה הרפואית בתחום הלבנת שיניים, הליך ההבהרה הפך להיות הרבה יותר נגיש מבעבר. קיימות היום מספר שיטות בטווח מחירים רחב. נכון, אף אחד מהם לא מוגדר ממש זול, אבל כל אחד יוכל להתאים בשיחת ייעוץ הליך שמתאים גם למצב השיניים האישי שלכם וגם לתקציב שעומד לרשותכם. עכשיו החיוך ההוליוודי לא שמור לאמריקאים בלבד ואפשר להגיע לתוצאות האלה בכל מקום בארץ.

אחת המחשבות המוטעות בנוגע להלבנת שיניים היא שטיפול הבהרת שיניים דווקא פוגע בשכבת האמייל ועלול להסיר את חומר השן. אך לא כך המקרה, ההליך נחשב בטוח ולא גורם לנזקים כאלו בשימוש נכון על פי הוראות ופרוטוקול השימוש, כך קובעים מחקרים

מלבד טיפולי הלבנת שיניים שנחשבים נגישים כלכלית באופן יחסי ומאפשרים הבהרה של בין גוון לובן אחד לשלושה גוונים מהצבע של השיניים לפני הטיפול, ישנם גם טיפולים של ציפוי חרסינה לשיניים שיכולים לייצר מראה לבן וצחור, ללא כל תלות בגוון השן לפני הטיפול. 

הכנה לקראת טיפול הלבנת שיניים

ישנן סיבות שונות למראה שיניים כהה יותר או צהוב. לכן, ברוב המקרים, לפני טיפול הלבנת שיניים, מומלץ לערוך ביקור אצל רופא השיניים ולטפל בבעיות כמו עששת. בנוסף יש לוודא שאין צורך בטיפולים נוספים כמו סתימות או כתרים. כמעט בכל המקרים של הלבנת שיניים תתבקשו לעבור טיפול ניקוי אבנית אצל שיננית, כשיש מרפאות שמאפשרות זאת ביום הלבנת השיניים בביקור אחד. 

שיטות הלבנת שיניים: איך עושים את זה?

השיטות להלבנת שיניים, או כפי שהן נקראות באופן מקצועי במרפאות – הבהרת שיניים, מתחלקות בעיקר לשיטות הבהרת שיניים ביתית ולכאלה שמתבצעות במרפאת שיניים באופן מקצועי. לכל קבוצת שיטות יש יתרונות וחסרונות וחשוב להתאים את שיטת הטיפול לצרכים שלכם. 

הבהרת שיניים במרפאה מצריכה הגעה מיוחדת לביקור, אך התוצאות מהירות במיוחד בטיפול שנמשך עד שעתיים, והן מחזיקות מעמד זמן רב. תהליך ההבהרה בבית עלול להיות מעיק ולא לכולם יש שלוש שעות ביום להסתובב עם סד סיליקון ובתוכו חומר הבהרה. במקרים מסוימים יומלץ לכם לשלב בין טיפול במרפאה לבין מספר ימים של טיפול ביתי, בהתאם לתוצאות שברצונכם להגיע אליהן. בדיוק לשם כך נועדה שיחת הייעוץ שבה הרופא או הרופאה יאבחנו את מצבכם ויתאימו לכם את הטיפול הנכון עבורכם.  

חומר חמצון ואור כחול: שיטה זו מתבצעת במרפאת השיניים והיא משתמשת בטכניקה של חימום כדי להאיץ את תהליך הבהרת השיניים. רופא השיניים במרפאה מורח על השיניים חומר חמצון ומשתמש בטכנולוגיית אור כחול כדי לייצר חום. החימום מאיץ את התהליך ומאפשר להגיע לגוון לובן רצוי אחרי טיפול אחד בלבד. 

הלבנת שיניים בלייזר

הלבנת שיניים בלייזר: בדומה לשיטה הקודמת, גם במקרה הזה רופא השיניים מורח חומר חמצון על השיניים והליך ההלבנה מואץ באמצעות חימום, הפעם על ידי שימוש בקרן לייזר. השיטות דומות מאוד והדבר השונה ביניהן הוא אמצעי חימום חומר החמצון. 

הלבנת שיניים בשיטות ביתיות

היתרונות העיקריים לביצוע הלבנת שיניים בבית הם כמובן הנוחות של הבית, העובדה שלא צריך להגיע במיוחד למרפאה, ואילו החסרונות הם לרוב משך הזמן שלוקח להגיע לתוצאות, עוצמת אפקט ההלבנה, ותכיפות החזרה על הבהרת השיניים. 

שימוש בסד סיליקון מותאם אישית: בשיטה זו תוזמנו למרפאת השיניים פעם אחת כדי להתאים את הסד ולרכוש את הג׳ל שמבצע את ההלבנה. כדי להלבין שיניים עם סד סיליקון תצטרכו לשים את הסד בפה מדי יום למשך הזמן שקבעו עבורכם במרפאה והוא עלול להיות לא נוח. אל תתייאשו ותתמסרו לתהליך – התוצאות יגיעו לאחר כשלושה שבועות בממוצע, תלוי במצב השיניים לפני תהליך ההבהרה. הלבנת שיניים ביתית בסד סיליקון נמשך זמן רב, בין חודש לחודשיים, ובמהלך התקופה עליכם להכניס את סד הסיליקון לפה כשבכל שקע שן מונח חומר מלבין, ולהיות במצב זה כשלוש שעות. ישנם מקרים שבהם סד הסיליקון יינתן לכם כטיפול משלים להלבנת שיניים במרפאה. 

משחות שיניים להלבנת שיניים: משחות הבהרה מכילות בנוסף לחומר המנקה והפלואוריד לחיזוק השיניים, גם חומר הבהרה בריכוז מאוד נמוך שעוזר בעיקר כטיפול מנע להעמקת צהיבות השיניים, ולא להבהרה שתספק לכם שיניים צחורות. אם השיניים שלכם כבר הוכתמו והצהיבו, משחות שיניים להלבנת שיניים לא יעשו את העבודה לבדן.

הלבנת שיניים

רצועות הלבנת שיניים: רצועות להבהרת שיניים מנסות לחקות את הפעולה של סד הסיליקון עם חומר ההבהרה, אך לרוב האפקט שלהן דומה יותר לשימוש במשחת שיניים מלבינה ולא מעבר לזה. בנוסף, הנחה לא נכונה עלולה לגרום לגוונים שונים באותה השן. 

מכשירים ביתיים להלבנת שיניים: כמו המשחות והרצועות, גם במכשירים הביתיים להלבנת שיניים ישנו חומר הלבנה בריכוז נמוך יותר בהשוואה לשיטת סד הסיליקון הביתית, או שיטת הלבנה בעזרת חום במרפאה.  

מחיר הלבנת שיניים – כמה זה עולה?

עלות הפתרונות הביתיים כמו משחות שיניים ורצועות עומדת על כמה עשרות שקלים, אך גם האפקט שלהם מוגבל ומספק בעיקר אכזבה בהשוואה להבטחות שעל גבי האריזה. עלות הבהרת שיניים ביתית באמצעות סד סיליקון נעה בין 1,000 ל-2,000 שקלים שכוללים את הסד ואת הג׳ל. הבהרת שיניים מהירה במרפאת שיניים נעה בין 2,000 ל-3,000 שקלים. כדאי לבדוק עם הביטוח המשלים בקופת החולים שלכם אם הם מספקים הנחה לטיפול הלבנת שיניים, וכן אם יש לכם ביטוח פרטי – ייתכן שהפוליסה שלכם כוללת הבהרת שיניים במרפאה פרטית. 


הלבנת שיניים - שאלות ותשובות

לפני הלבנת שיניים במרפאת שיניים, יש לערוך בדיקה כללית של בריאות הפה והשיניים. הרופא מוודא שאין צורך בסתימות וטיפולי שיניים אחרים, וכן אם יש מוקדי עששת. אם יש צורך בסתימות הן ייעשו לפני הלבנת השיניים. ברוב המקרים יבוצע ניקוי אבנית אצל שיננית לפני הלבנת השיניים, ובמקרים רבים זה מתאפשר ביום ההלבנה במסגרת ביקור אחד.

כדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר, יש להימנע משתיית יין אדום, קפה ומשקאות עם צבעי מאכל. בנוסף כדאי לוותר על רוטב עגבניות וכל מאכל אדום ומתובל בכורכום. ככלל, עדיף לאמץ תפריט שמבוסס על מוצרים לבנים לתקופת הטיפול. אם מדובר בהלבנה ביתית בסד, יש לעמוד בכללים אלה לכל אורך הטיפול. אם מדובר בהלבנה במרפאה, הרופא ימסור פרטים והגבלות וכן את משכם. מומלץ גם להפסיק לעשן בתקופה הזו, וכמובן שעישון תמיד אינו מומלץ. 

הלבנת שיניים במרפאה מביאה לתוצאות כבר בסיום הביקור. אם מדובר בהלבנת שיניים ביתית או בפרוטוקול שמשלב מרפאה עם טיפול ביתי, התוצאות מגיעות בסוף תקופת הטיפול, בין חודש לחודשיים, אך תרגישו בהבדל לאחר כשלושה שבועות. התוצאות אינן לצמיתות והן תלויות בתפריט שלכם ובאורח החיים, הקפדה על צחצוח שיניים, עישון ושתיית קפה ויין אדום. ניתן לחזור על טיפול הלבנת שיניים מדי שנה. ציפוי שיניים יהיה יקר מאוד, אך הוא לזמן ממושך הרבה יותר.

הלבנת שיניים במרפאה תעלה בין 2,000 ל-3,000 שקלים. טיפול ביתי בסד סיליקון עולה בין 1,000 ל-2,000 שקלים, כשיש מקרים שבהם יומלץ על טיפול משולב והמחיר בהתאם. מחיר הלבנת שיניים זול משמעותית בהשוואה לציפוי שיניים בחומרים כמו חרסינה, זרקוניה או פורצלן, שם המחירים נקבעים על פי שן בודדת ונעים בין 1,500 ל-6,000 שקלים לשן.

שתפ/י את המאמר:
Facebook
Twitter
WhatsApp
מתעניינים בטיפול?

כל מה שצריך זה רק להשאיר לנו כמה פרטים קטנים, כדי שיהיה קל למצוא אותך ולתת לך את המידע המלא הכי מהר שאפשר, ללא כל התחייבות מצידך