גשר בשיניים: הטיפולים והשיטות ליישור שיניים

שתפ/י את המאמר:
Facebook
Twitter
WhatsApp
תוכן עניינים

גשר בשיניים

אחת הדרכים הנפוצות ליישור שיניים היא גשר בשיניים, הליך שניתן לעבור אותו החל מגיל 10, ובכל גיל לאחר מכן. תהליך של יישור שיניים מתחיל פעמים רבות בגיל ההתבגרות לאחר סיום החלפת שיני חלב בשיניים הקבועות. בגילי העשרה קל יותר להזיז את השיניים בתוך הפה ולכן מומלץ לעשות זאת כבר בגיל הנוער. עם זאת, ההליך אפשרי בכל גיל, ויש סוגי יישור שיניים פחות בולטים שניתן לבצע בגילים מבוגרים יותר. גשר בשיניים יכול לסגור רווחים בשיניים, ליישר שיניים שצמחו עקום, לרווח שיניים צפופות, ליישר שיניים בולטות, ולתקן מנשך לא ישר. רוב הסיבות ליישור שיניים הן אסתטיות, אך שיניים לא ישרות יכולות להפוך את תהליך ניקוי השיניים למאתגר יותר. ניקוי לא מספק של השיניים מזרז היווצרות מחלות חניכיים שונות, וכמובן עששת. מנשכים לא ישרים יכולים לגרום לבעיות בלעיסה ובבליעה, ואף ליצור עיוותים בדיבור, במקרים קשים במיוחד.

ההכנה לקראת גשר בשיניים

השלב הראשון הוא הגעה לפגישת ייעוץ אצל אורתודנט לאחר ביקור אצל רופא שיניים שבחן את השיניים והמליץ על ביצוע יישור. האורתודנט בודק את מצב השיניים לעומק, עובר על ההיסטוריה הרפואית, ושולח לצילומים. אם יש בכך צורך, לעיתים תיקבע גם בדיקת רופא שיניים נוספת. לאחר מכן בהתבסס על הנתונים שאסף מהצילומים, האורתודנט יוצר תוכנית טיפול אישית וייחודית עבור המטופל, משום שאצל כל אחד ואחת מכם נדרש פתרון שונה מותאם לחלל הפה שלכם. 

גשר בשיניים בשיטה הקונבנציונלית

הגשר המפורסם שכולם מכירים מגיע עם קוביות מתכת, פלסטיק או חרסינה, שמודבקות על כל שן, ואותן מחבר חוט מתכת דק. המבנה הזה של הגשר על השיניים החיצוניות מצריך שמירה מדוקדקת על היגיינת הפה והקפדה על צחצוח נכון ומדויק, בעקר סביב הקוביות עצמן. הקוביות הללו מושכות בקלות שאריות מזון, שעלולות לגרום לדלקות חניכיים ועששת אם לא יסולקו. כל זמן שהגשר מורכב על השיניים, מומלץ להימנע מצריכה מוגברת של מתוקים ומזון מכתים מאוד כמו קפה, כדי להימנע מיצירת כתמים על השיניים באזור הקוביות. השיטה הקונבנציונלית הוכיחה את עצמה שנים רבות ולכן היא עדיין השיטה הרווחת ליישור שיניים.

גשר בשיניים

לאורך תקופת היישור, תוזמנו לפגישות קבועות אצל האורתודנט לטובת הידוק הגשר בשיניים כדי להבטיח את התקדמות תהליך היישור. הידוק החוט על השיניים יכול להיות כואב, ובמקרים של כאב משמעותי ניתן לקחת משככי כאבים. אם הכאב נמשך זמן רב לאחר ההידוק, מומלץ להגיע שוב אל האורתודנט כדי לוודא שלא נעשה הידוק יתר. התוצאות של יישור בגשר בשיניים בשיטה הקונבנציונלית טובות מאוד ונשמרות שנים ארוכות בטיפול נכון. הוותק שלה והשימוש הרווח הופך אותה גם לשיטה הזולה ביותר שקיימת כיום ליישור שיניים. החיסרון של השיטה עבור לא מעט בני נוער ומבוגרים הוא המראה שהן יוצרות, שהוא מאד עמוס על השיניים שפוגם באסתטיקה בזמן תקופת הטיפול. 

גשר שקוף בשיניים

אינוזליין הוא מעין סד שקוף בצורה של השיניים שמונח על השיניים ליישורן, וניתן להוציא אותו במהלך אכילה ושתייה. הסד הזה נקרא קשתית ויש להרכיב אותו על השיניים במהלך כל היום, כולל בזמן השינה. זה לא באמת גשר בשיניים, אלא יותר סוג של מכשיר שמקל על שמירת היגיינת הפה, כיוון שהוא ניתן להסרה והסיכון להתפתחות כתמים על השיניים קטן יותר. הקשתיות הללו מוחלפות פעמיים בחודש בקשתיות אחרות במידות מעט שונות בהתאם להתקדמות הליך יישור השיניים. 

גשר בשיניים בשיטה הנסתרת

גשר שיניים פנימי הוא שיטה שקיימת בשוק כבר משנות השמונים, אך רק בשנים האחרונות טכניקות העבודה השתפרו כל כך עד שהגשר הזה הפך לשימוש רווח. גשר שיניים פנימי הוא בדיוק מה שזה נשמע, דומה לגשר בשיניים כפי שכולם מכירים, אך הוא מותקן על החלק הפנימי של השיניים, ולא החיצוני. שיטה זו אמנם משאירה את השיניים החיצוניות נקיות ממכשור, אך היא מקשה על שמירה על היגיינת הפה כיוון שלא פשוט לצחצח את השיניים הפנימיות כשמותקנות עליהן הקוביות הללו. מצד שני, הצד החיצוני קל יותר לניקוי והסיכוי שיתפתחו כתמים שניתן לראות קטן יחסית. השיטה מצריכה מקצועיות ורמות דיוק גבוהות, ועל כן המחיר שלה משמעותית גבוה יותר מיישור שיניים בשיטה הקונבנציונלית.

גשר בשיניים בשיטת Damon

בשיטה זו לא מורכבות גומיות על השיניים, ומופעל עליהן לחץ עדין יותר במטרה ליישרן. הלחץ בשיטת Damon מופעל תמידית, אך הוא עדין ולא מייצר כאבים כמו בשיטה הקונבנציונלית. קוביות Damon מוגנות בפטנט ומאפשרות יישור שיניים עדין ואף מהיר יותר מהשיטות האחרות. ניתן לבחור בין גשר ממתכת או מפורצלן. הפורצלן פחות בולט על השיניים, אך שביר יותר ויש להיות זהירים במיוחד במהלך צחצוח ואכילה ושתייה. הגשר המתכתי עמיד יותר אך גם בולט משמעותית מהפורצלן. שני סוגי הקוביות יעילים באותה מידה ליישור השיניים.  

תהליך היישור באמצעות גשר בשיניים

כל אחד ואחת מכם תקבלו תוכנית טיפול ייחודית שמותאמת באופן אישי למבנה הפה ולמצב השיניים שלכם. מהסיבה הזאת, קשה להצביע על תהליך אחיד ליישור שיניים. יש מצבים שבהם יש לעבור עקירת שיניים לפני תחילת תהליך יישור השיניים, יש מצבים שבהם זה נדרש בתחילת התהליך, באמצעו, ולעיתים גם כלל אין בכך צורך. חלק מהמטופלים יצטרכו גומיות כדי לתקן את המנשך, וחלק לא. המידע המלא שמתאים לכם יימסר רק בפגישת הייעוץ לאחר בדיקת האורתודנט. 

התאוששות והחלמה

הרכבת גשר בשיניים יכולה להיות כואבת בגלל הלחץ שמופעל על השיניים ועל חלל הפה, וגם הטיפולים להידוק הגשר יכולים להכאיב. ניתן להתמודד עם הכאב באמצעות משככי כאבים ללא מרשם. במהלך הטיפול וכל עוד הגשר מונח על השיניים, יש לשמור ביתר קפדנות על ניקוי השיניים כדי להימנע מהתפתחות דלקות חניכיים ועששת. לאחר הורדת הגשר, לעתים יהיה צורך בטיפולים משלימים כמו קיבוע או פלטה לזמן מוגבל או קבוע, וההמלצה היא לבצע ביקורת אחת לתקופה כדי לוודא שהתוצאות נשמרות ולא צריך לבצע תיקון.

מחיר גשר בשיניים – כמה זה עולה?

מחיר של יישור באמצעות גשר בשיניים נע בין 6,000 ל-23,000 שקלים. המחיר משתנה בין מרפאה למרפאה ותלוי בסוג היישור שמבצעים, במצב השיניים ובמשך הטיפול. ישנם מקרים מסובכים במיוחד שבהם הגשר לא עוזר מספיק בתהליך יישור השיניים, ובהם יומלץ על ניתוח. 

 

גשר בשיניים - שאלות ותשובות

משך תהליך יישור שיניים משתנה בהתאם למאפיינים האישיים שלכם ולשיטת הטיפול הנבחרת. הטווח עצום ויכול להימשך בין מספר חודשים ועד מספר שנים. לאורך כל התהליך מתבצע מעקב האורתודנט המטפל שעוקב אחר השינויים וההתקדמות. תוכנית הטיפולים נקבעת באופן אישי ונעשים בה שינויים והתאמות לאורך התהליך ככל שיש בכך צורך. בנוסף, יש חשיבות לשיתוף הפעולה שלכם, עד כמה אתם ממלאים אחר הוראות הרופא, כדי לא לעכב את ההתקדמות.
לאחר הורדת הגשר מהשיניים, יימסרו לכם הוראות מדויקות כדי לשמור על התוצאות. בחלק מהמקרים יותקן קיבוע פנימי, לעיתים יימסרו גם פלטות להרכבה בלילה. מילוי אחר הוראות הרופא מגדיל את הסיכוי שהתוצאות יישמרו לזמן ממושך מאוד. עם זאת, יש גורמים שלא תלויים בכם וגם לא בטיפול, כמו למשל הרגלים כמו דחיפת לשון, שחיקת שיניים, כסיסת ציפורניים, כל אלה עלולים לשנות את מיקום השיניים לטווח ארוך.
ברוב המקרים אין כאב בלתי נסבל והמכשור האורתודנטי החדשני מפעיל לחץ קל בלבד על השיניים. לרוב הכאב מורגש רק לאחר כ-48 שעות מהרכבת הגשר, אך מדובר בכאב קל. אם במקרה שלכם מדובר בכאב משמעותי יותר, מותר ליטול תרופות משככות כאבים.

טווח המחירים של גשר בשיניים נע בין 6,000 ל-23,000 שקלים. ההבדלים נובעים מסוג הטיפול, סוג יישור השיניים, משך התהליך, הרופא והמרפאה הנבחרים, וההתאמה האישית שנדרשת עבור כל מטופלת ומטופל.

שתפ/י את המאמר:
Facebook
Twitter
WhatsApp
מתעניינים בטיפול?

כל מה שצריך זה רק להשאיר לנו כמה פרטים קטנים, כדי שיהיה קל למצוא אותך ולתת לך את המידע המלא הכי מהר שאפשר, ללא כל התחייבות מצידך