טיפולי שיניים: כל הדרכים לשמור על חיוך יפה ובריא

שתפ/י את המאמר:
Facebook
Twitter
WhatsApp
תוכן עניינים

טיפולי שיניים

״חיוך קולגייט״ הוא ביטוי שמתייחס לאנשים שיש להם חיוך עם שיניים יפהפיות וצחורות, כזה שנראה כאילו נלקח מפרסומת של חברת משחות השיניים המוכרת. אבל אנחנו יודעים שמשחת שיניים לבדה לא יכולה לשמור על החיוך שלנו יפה לנצח, אפילו אם נצחצח פעמיים ביום ארבע דקות בכל פעם ונעביר חוט דנטלי. טיפולי שיניים הכרחיים בגלל גנטיקה, אכילת מזונות בצבע אדום, שתיית יין אדום וקפה, וכמובן עישון סיגריות. טיפולי שיניים תורמים לשמירה על בריאות השיניים והחניכיים, ועל שמירת בריאות הפה באופן כללי. חלק מהטיפולים נדרשים באופן שגרתי כמו הסרת אבנית, על טיפולים אחרים יש לחזור מדי מספר שנים, ויש טיפולים שאנחנו זקוקים להם בעת צרה או חירום. אספנו עבורכם את מגוון הטיפולים ממיטב הרופאים המומחים בתחום, כדי שגם לכם יהיה חיוך שכאילו נלקח מפרסומת, אבל הכי חשוב – חיוך בריא. 

הלבנת שיניים

ברוב המקרים מדובר בעניין של גיל. ככל שאנחנו מתבגרים, ציפוי השן משנה את צבעו. זה קורה בעיקר בקרב מעשנים ואנשים ששותים קפה ויין אדום, אבל ממש לא רק. גם מאכלים שיש בהם רוטב עגבניות אדום-עז ומזון שמתובל בהרבה כורכום יצבע לנו את השיניים. ויש גם אנשים שזו פשוט הגנטיקה שלהם והשיניים מצהיבות בגיל צעיר. הלבנת שיניים פותרת את הבעיה לאורך זמן, אך לא לצמיתות, שהרי אנחנו ממשיכים לאכול ולשתות את המאכלים הללו. קיימות מספר שיטות הלבנת שיניים בעלויות משתנות, אך גם תכיפות הטיפול משתנה. ככל שאנחנו מבוגרים יותר, כך יש לחזור על הלבנת שיניים לעיתים קרובות יותר בגלל שהאמייל שמצפה את השן נשחק והדנטין מתעבה. ויש לנו הבהרה קטנה: אמנם בציבור הרחב הפעולה מכונה ״הלבנת שיניים״, אך השם המקצועי שבו משתמשות מרפאות רבות הוא ״הבהרת שיניים״. 

גשר בשיניים

אחד מטיפולי השיניים שנועד כדי ליישר את השיניים כשהן לא מסודרות באופן מיטבי, הוא גשר בשיניים. תהליך יישור שיניים מתחיל לרוב בגיל ההתבגרות אחרי שכל שיני החלב התחלפו בשיניים הקבועות. בשנים האחרונות אנחנו רואים יותר מבוגרים שעוברים גם הם תהליך יישור באמצעות גשר בשיניים, אך ההליך מומלץ בגיל כמה שיותר צעיר משום שאז קל יותר לשיניים לזוז בתוך חלל הפה. גשר בשיניים מיועד לסגור רווחים בשיניים, ליישר שיניים שצמחו עקום, לרווח שיניים צפופות מדי, ליישר שיניים בולטות, ולתקן מנשך לא ישר. ברוב המקרים לא מדובר בהליך רפואי אלא לצרכים אסתטיים, עם זאת, יישור שיניים מקל על ניקוי השיניים וכך הוא יכול למנוע מחלות חניכיים שונות ועששת. מנשכים לא ישרים עלולים לגרום לבעיות בלעיסה ובבליעה, ובמקרים קיצוניים אף ליצור עיוותים בדיבור, ולכן תמיד מומלץ להתייעץ עם מומחה ליישור שיניים בנוגע לגשר בשיניים. 

ריח רע מהפה

ריח רע מהפה גורם לחוסר נעימות ואפילו לבידוד חברתי, ובמקרה כזה יש צורך בטיפולי שיניים שיפתרו את הבעיה. אנשים שסובלים מריח רע מהפה מדווחים על קשיים בפיתוח קשרים חברתיים, מציאת בן או בת זוג, ואפילו קושי בעבודה. שכיחות התופעה הרבה יותר גבוהה ממה שאתם מדמיינים – כ-25% מהאוכלוסייה סובלים ממנה בשלב כזה או אחר. אפשר לטפל בבעיה בקלות יחסית אצל רופא שיניים מומחה שייתן את האבחנה. חשוב לציין, לא ניתן להעביר ריח רע מהפה באמצעות מסטיק או צחצוח שיניים, זהו לא מצב זמני כמו כשאנחנו מתעוררים משנת הלילה. מצבים של ריח רע מהפה יכולים להיגרם כתוצאה מדלקות חניכיים, היגיינת פה לקויה, ואף מעישון. הרופא מאבחן את הבעיה ומתאים את הטיפול הנכון עבורכם. 

סתימה בשן

סתימה בשן היא סוג נפוץ מאוד בתחום טיפולי שיניים. סתימה היא מילוי שן שלרוב נפגעה מעששת כדי למנוע ממנה להמשיך בתהליך הריקבון. במהלך ביצוע הליך סתימה בשן הרופא מסיר את החלק הרקוב והשבור בשן, מעצב את מבנה השן הפנימי ומחדיר את חומר המילוי. לאחר מכן רופא השיניים משייף את הסתימה בהתאם לצורת השן. סתימה בכל שן אורכת בסביבות ה-30 דקות בממוצע וההליך הזה נועד למקרי עששת קלים יחסית, סדקים בשן, רגישות נקודתית לחום או לקור, ולתיקון סתימה שנפלה. חשוב לא להזניח סתימות ולא לדחות את הקץ של טיפולי שיניים, משום שאם המצב מחמיר יהיה צורך בטיפול שורש, וזו כבר רמה אחרת של כאבים. יש מגוון של חומרי שחזור שונים עם יתרונות וחסרונות, ורופא השיניים שלך יבחר את החומר בהתאם לשיקולים כמו מצב השן, רמת העששת, התקדמות הריקבון, אסתטיקה, ועוד. 

שתלים דנטליים

שתלים דנטליים הם טיפולי שיניים בתחום ההשתלות. השתלים מוברגים לעצם הלסת והם מחליפים את השיניים החסרות. משתמשים בשתלים דנטליים במצבים של אובדן שיניים בגלל חבלה או מחלה, או של הרס שיניים מסיבות שונות כמו מחלת חניכיים. שתלים דנטליים עמידים יותר בהשוואה לכתרים מודבקים שעלולים ליפול. בהשוואה לשיניים תותבות, התוצאה הסופית טבעית וקבועה ביחס לתותבות שלא יכולות להיות בפה זמן ממושך ברצף בגלל הלחץ שהן מפעילות על החניכיים.

הרמת סינוסים

הרמת סינוסים הוא הליך הכנה לביצוע שתלים דנטליים. בניתוח הרמת סינוסים מבצעים הגבהה של עצם הלסת והוספת תחליף עצם לאזור שבו יונחו השתלים. כך לשתלים תהיה אחיזה חזקה בעצם והסיכוי שהם יתרופפו פוחת. ניתוח הרמת סינוסים לפני שתלים דנטליים נעשה רק אצל מטופלים שסובלים ממחסור בעצם באזור הסינוסים בחלק האחורי של הלסת העליונה.

טיפול שורש

זוכרים שביקשנו לא להזניח טיפולי שיניים שגרתיים וסתימות? אם עששת לא מטופלת בזמן היא ממשיכה להתפשט. אם היא מגיעה אל הרקמה הרכה שנמצאת בעומק השן ונקראת מוך השן, יש בעיה קשה משום ששם נמצאים כלי הדם והעצבים. טיפול שורש נעשה ממש שם והכאב גדול. רופא השיניים מוציא את הרקמה הרכה שנמצאת במצב דלקת או ריקבון וסוגר את תעלות השורש הפתוחות. ברוב המקרים טיפול שורש מצליח להציל את השן ולמנוע את עקירתה. 

עקירה כירורגית

עקירה רגילה של שן ניתן לבצע בכל מרפאת שיניים. אולם יש מצבים שבהם נדרשת עקירה כירורגית שדורשת היערכות מורכבת ומיומנות מיוחדת של רופא השיניים. הצורך בעקירה כירורגית עולה במצבים שבהם כתר השן נהרס, שיני הבינה כלואות בעצם הלסת, או מתעוררות בעיות בשורש השן. בעקירה כירורגית יש צורך להסיר את השן במלואה כולל השורשים שלה, ובמצבים מסוימים תיתכן אף הסרת חלק מעצם הלסת. הליך עקירה כירורגית נעשה לרוב בהרדמה מקומית, אך לעיתים יתאפשר לעשות זאת בטשטוש ואף בהרדמה מלאה. 

חלק מסוגי טיפולי שיניים מסובסדים על ידי קופות החולים במסגרת הביטוחים המשלימים, וכן במסגרת ביטוחים פרטיים בחברות הביטוח. 

שתפ/י את המאמר:
Facebook
Twitter
WhatsApp
מתעניינים בטיפול?

כל מה שצריך זה רק להשאיר לנו כמה פרטים קטנים, כדי שיהיה קל למצוא אותך ולתת לך את המידע המלא הכי מהר שאפשר, ללא כל התחייבות מצידך